Epidauros dawniej i dziś – Grecja Peloponez

Epidauros dawniej i dziś

Miasto Epidauros położone jest w południowej Grecji na Półwyspie Peloponeskim. W świecie antycznym miasto to zajmowało znaczące miejsce w życiu ówczesnych Greków. Stanowiło jedno z sanktuariów boga, sprawującego pieczę nad sztuką lekarską. Od jego imienia, które brzmiało Asklepios, nazwany został także słynny w czasach starożytnych szpital Asklepion. W mieście trzymany był również wąż, który symbolizował moc boga Asklepiosa. Kiedy w Rzymie wybuchła zaraza to właśnie po niego posłano do Epidauros. Wąż był wówczas traktowany niczym święty. Otaczano go czcią i wierzono, że może wskazać miejsce, w którym bóg życzyłby sobie postawienia świątyni.

Epidaurus

By Fingalo (Own work) [CC BY-SA 2.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Epidaurus obecnie

Współczesne miasto przyciąga turystów głównie zabytkami. Do największych atrakcji należą niewątpliwie fundamenty wspomnianego już ośrodka uzdrowiskowego. Odwiedzając Epidauros można również zwiedzić pozostałości po gimnazjonie oraz starożytnych łaźniach. Znajduje się tam stadion zbudowany przez starożytnych, jak również przylegająca do łaźni biblioteka. Jednak niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym miejscem nie tylko w mieście, ale również w regionie jest teatr antyczny. Znajduje się on na zboczu przylegającego do miasta wzgórza. Podobnie jak inne tego rodzaju obiekty jest niemal idealnie wkomponowany w krajobraz naturalny. Starożytni byli mistrzami w budowaniu teatrów, co udowadnia chociażby fakt, że szept ze sceny płynie do najdalszych miejsc na widowni. A ta już w czasach antycznych była ogromna. W teatrze wystawiano sztuki dla dwunastu, a nawet czternastu tysięcy ludzi. Obecnie odwiedzając Epidauros latem można poczuć się jak ludzie przed wiekami i wziąć udział w widowisku. We wspomnianym teatrze od sześciu dekad wystawiane są antyczne sztuki. Ciekawostką jest natomiast przyczyna tak dobrej formy, w jakiej teatr się zachował. Do dziewiętnastego wieku był on przykryty grubą warstwą ziemi i rósł na nim las. Dopiero prace archeologiczne pozwoliły na przywrócenie teatrowi dawnej świetności. Do dzisiaj jednak tajemnica świetnej akustyki pozostaje w dużym stopniu zagadką.

admin

Leave a Reply

%d bloggers like this: