Peloponez - Grecja

Peloponez – perła południowej Grecji

Półwysep Peloponeski stanowi nie tylko najdalej wysuniętą na południe część Półwyspu Bałkańskiego, ale również kontynentalnej część Grecji. W starożytności to właśnie na Peloponezie znajdowały się mityczne krainy takie, jak Lakonia czy Arkadia. Współcześnie półwysep ten to prężnie działający ośrodek turystyczny – turyści ściągają tu tłumnie nie tylko ze względu na ciepły klimat, ale również liczne atrakcje.

peloponez

Peloponez oferuje przede wszystkim zróżnicowaną linię brzegową: liczne zatoczki i plaże to prawdziwy raj dla osób poszukujących odpoczynku nad brzegiem morza. Jego bliskość to także możliwość skorzystania z szansy uprawiania sportów wodnych, takich jak jazda na rowerku, windsurfing czy nurkowanie. Liczne rejsy turystycznymi statkami pozwolą również na zwiedzanie okolicznych wysp.

Podczas pobytu w tym rejonie Grecji warto skorzystać również z doskonałej kuchni regionalnej – turyści mogą raczyć się specjałami morza, daniami na bazie wybornej jagnięciny, również słodkościami.

Najwspanialsze miasta Peloponezu

Podczas zwiedzania tego ciekawego zakątka świata nie sposób ominąć miast, które na stałe zagościły w literaturze oraz mitologii greckiej. Wśród nich wymienić należy: Mykeny, Spartę, Argos, Korynt, Pylos oraz Argos. Miejsca te, poza licznymi atrakcjami dla turystów, oferują również możliwość zapoznania się z bogatą historią tego regionu. Dla zwiedzających udostępniono liczne eksponaty muzealne pochodzące z wykopalisk. Także ruiny starożytnych świątyń oraz budowli są częściowo udostępnione dla zwiedzających.

Jedną z głównych atrakcji tego regionu jest Kanał Koryncki, którym pływają statki turystyczne. Podczas rejsu możliwe jest oglądanie wysokich, pionowych ścian, które tworzyły naturalną bramę do miasta Korynt.

Jednym z najciekawszych miejsc Peloponezu jest bez wątpienia miasto Olimpia. Dawniej silnie związane z kultem Zeusa, było miejscem organizacji igrzysk olimpijskich. Ciekawostką jest, że współcześnie to właśnie stąd pochodzi ogień olimpijski, niesiony przez sztafetę biegnącą przez cały glob.

Epidauros

Epidauros

Epidauros dawniej i dziś Miasto Epidauros położone jest w południowej Grecji na Półwyspie Peloponeskim. W świecie antycznym miasto to zajmowało znaczące miejsce w życiu ówczesnych Greków. Stanowiło jedno z sanktuariów boga, sprawującego pieczę nad sztuką lekarską. Od jego imienia, które brzmiało Asklepios, nazwany został także słynny w czasach starożytnych szpital Asklepion. W mieście trzymany był

Czytaj więcej