Naksos

Naksos (Naxos) – Cyklady atrakcje

Naksos jest największą z wysp, które wchodzą w skład archipelagu Cyklady ma powierzchnię 448 metrów kwadratowych. Charakteryzuje ją górzyste ukształtowanie terenu. W odróżnieniu od pozostałych wysp tego archipelagu, posiada także niezwykle żyzną glebę, dlatego zwana jest zieloną. Z tego też słynie wśród turystów wybierających Naksos jako cel swojej podróży jej piękne oliwne gaje, obficie porośnięte roślinnością strome zbocza nad lazurowym morzem, rozległe plantacje owoców cytrusowych i winogron przyciągają tych, którzy pragną zaopatrzyć się w najświeższe i najbardziej dorodne dary greckiej ziemi.

 

Poza walorami krajobrazowymi, Naksos może się również poszczycić interesującą historią i jej licznymi śladami w postaci cennych zabytków architektury. Warto zwiedzić zwłaszcza stolicę, czyli największe miasto wyspy o takiej samej jak ona nazwie, położone na jej zachodnim wybrzeżu, i dotrzeć przede wszystkim do weneckiej fortecy kastro z XIII wieku, a w miejscu, w którym znajduje się piękna, monumentalna brama, mająca prowadzić do nieukończonej świątyni Apolla, niejeden turysta zatrzyma się choć na chwilę, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie należy również zapominać o budynkach związanych z obrzędami religijnymi, takich jak np. XVII-wieczny Klasztor Urszulanek. Szukanie wpływów ekspansji Wenecjan i Turków może natomiast okazać się wciągającym zajęciem dla tych, których znudziło już plażowanie.

 

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, Naksos słynie też z obfitych złóż marmuru, odkrytych ponad 5 tysięcy lat temu i wykorzystywanych między innymi do tworzenia figurek lokalnych bóstw, czyli idoli.

Brak artykułów

W tej chwili brakuje tu artykułów, dodamy nowe wpisy już wkrótce.