Peloponez

Peloponez – perła południowej Grecji

Półwysep Peloponeski stanowi nie tylko najdalej wysuniętą na południe część Półwyspu Bałkańskiego, ale również kontynentalnej część Grecji. W starożytności to właśnie na Peloponezie znajdowały się mityczne krainy takie, jak Lakonia czy Arkadia. Współcześnie półwysep ten to prężnie działający ośrodek turystyczny – turyści ściągają tu tłumnie nie tylko ze względu na ciepły klimat, ale również liczne atrakcje.

peloponez

Peloponez oferuje przede wszystkim zróżnicowaną linię brzegową: liczne zatoczki i plaże to prawdziwy raj dla osób poszukujących odpoczynku nad brzegiem morza. Jego bliskość to także możliwość skorzystania z szansy uprawiania sportów wodnych, takich jak jazda na rowerku, windsurfing czy nurkowanie. Liczne rejsy turystycznymi statkami pozwolą również na zwiedzanie okolicznych wysp.

Podczas pobytu w tym rejonie Grecji warto skorzystać również z doskonałej kuchni regionalnej – turyści mogą raczyć się specjałami morza, daniami na bazie wybornej jagnięciny, również słodkościami.

Najwspanialsze miasta Peloponezu

Podczas zwiedzania tego ciekawego zakątka świata nie sposób ominąć miast, które na stałe zagościły w literaturze oraz mitologii greckiej. Wśród nich wymienić należy: Mykeny, Spartę, Argos, Korynt, Pylos oraz Argos. Miejsca te, poza licznymi atrakcjami dla turystów, oferują również możliwość zapoznania się z bogatą historią tego regionu. Dla zwiedzających udostępniono liczne eksponaty muzealne pochodzące z wykopalisk. Także ruiny starożytnych świątyń oraz budowli są częściowo udostępnione dla zwiedzających.

Jedną z głównych atrakcji tego regionu jest Kanał Koryncki, którym pływają statki turystyczne. Podczas rejsu możliwe jest oglądanie wysokich, pionowych ścian, które tworzyły naturalną bramę do miasta Korynt.

Jednym z najciekawszych miejsc Peloponezu jest bez wątpienia miasto Olimpia. Dawniej silnie związane z kultem Zeusa, było miejscem organizacji igrzysk olimpijskich. Ciekawostką jest, że współcześnie to właśnie stąd pochodzi ogień olimpijski, niesiony przez sztafetę biegnącą przez cały glob.

Mykeny, czyli wokół grobu słynnego Aganemnona

Mykeny, czyli wokół grobu słynnego Aganemnona   Mykeny to nie greckie miasto, a kompleks pałacowy, który położony jest na skalnym grzbiecie, a jego otoczenie stanowią solidne fortyfikacje. Odnaleźć można go w północno-wschodnim Peloponezie, w Argolidze. Pierwsze zabudowania na tym obszarze pojawiły się w XVI wieku przed narodzinami Chrystusa.   Krótka historia Rozwój kultury mykeńskiej rozpoczął

Read More

Delfy

Delfy co warto zobaczyć

Delfy Miłośnicy starożytnych zabytków greckich z pewnością nie wyobrażają sobie, by w swoich wędrówkach ominąć Delfy. Obecnie są to ruiny, kiedyś jednak była to bardzo ważna i okazała świątynia miejsce kultu Apollina i jednocześnie wyrocznia, która decydowała o wielu, nawet najbardziej kluczowych, kwestiach dotyczących starożytnej Grecji. Delfy położone są u podnóża gór Parnas to właśnie

Read More

Epidaurus

Epidauros dawniej i dziś – Grecja Peloponez

Epidauros dawniej i dziś Miasto Epidauros położone jest w południowej Grecji na Półwyspie Peloponeskim. W świecie antycznym miasto to zajmowało znaczące miejsce w życiu ówczesnych Greków. Stanowiło jedno z sanktuariów boga, sprawującego pieczę nad sztuką lekarską. Od jego imienia, które brzmiało Asklepios, nazwany został także słynny w czasach starożytnych szpital Asklepion. W mieście trzymany był

Read More