Santorini

Santorini

Santorini to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych wysp na Morzu Egejskim. Nazwa ta obejmuje zarówno jedną z wysp, jak i cały archipelag, która tworzy ona wraz z kilkoma innymi wyspami. Jeśli chcemy znaleźć Santorini na mapie musimy spojrzeć na południowy wschód od wybrzeża Grecji oraz na północ od wybrzeża Krety.

[caption id="attachment_345" align="aligncenter" width="1155"]Santorini Santorini, źródło: freeimages.com[/caption]

Historia wyspy

Nazwa Santorini pochodzi z czasów średniowiecza, a dokładnie z XIII wieku, od imienia Świętej Ireny. Z kolei w starożytności tę największą wyspę archipelagu nazywano Tera lub Thira. Archipelag uformował się po wybuchu wulkanu ok 1600r. p.n.e. i powstał w wyniku zatopienia wyspy Strongili. Oprócz wyspy Thira powstały wówczas: Thirasia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspro. Co ciekawe, przed wybuchem wulkanu istniała tam wysoko rozwinięta cywilizacja z kręgu kultury minojskiej, którą możemy kojarzyć ze wspaniałym pałacem w Knossos. W XIX wieku archeolodzy rozpoczęli wykopaliska na Santorynie, które trwały przez cały kolejny wiek. W ich wyniku naukowcy odkryli fascynujące malowidła freskowe w Akrotiri na Santorynie. Przedstawiają one rozmaite sceny batalistyczne, sceny ukazujące naturę oraz słynną walkę dzieci. Oprócz tego przez fakt zasypania miasta pyłem wulkanicznym zachowały się negatywy obiektów drewnianych, dzięki czemu możliwa była ich rekonstrukcja. W ten sposób można było odtworzyć chociaż namiastkę życia na wyspie w jej najbardziej reprezentacyjnym i płodnym okresie. Grecy nazywają Akrotiri „Minojskimi Pompejami”. Mieszkańcy wyspy opuścili ją po wielkim trzęsieniu ziemi, które odbyło się na wyspie tuż przed wybuchem wulkanu. Przez blisko połowę tysiąclecia wyspa pozostawała niezamieszkana. Położyli temu kres greccy Dorowie – ci sami, którzy są odpowiedzialni za zagładę kultury mykeńskiej. Następnie wyspa przeszła pod władzę Ateńczyków, a później stała się częścią egipskiego królestwa Ptolemeuszów. W krótkich czasie weszła w skład rzymskiej prowincji Azji. Kolejne wieki to czas panowania Wenecjan i Bizantyjczyków. W XVI wieku oficjalnie wyspą władali Turcy, co zmieniło się dopiero w 1830r. na mocy Protokołu Londyńskiego – wówczas Santorini stało się częścią Nowego Państwa Greckiego.

[caption id="attachment_346" align="aligncenter" width="1219"]santorini Santorini, źródło: freeimages.com[/caption]

Katastrofa i Atlantyda

Zdaniem kilku naukowców – trzęsienie ziemi i wybuch wulkanu oraz jego zapadnięcie się, przyczyniły się do powstania potężnej fali tsunami. Dziś po tych wydarzeniach, które były największą katastrofą naturalną starożytnego świata, pozostały jedynie wulkaniczne plaże – jedną z nich jest słynna dwukilometrowa plaża Kamari. To jedno z nielicznych miejsc, które można silnie powiązać z historią, ponieważ samo miasto zostało zupełnie przebudowane po trzęsieniu ziemi w 1956r. Wtedy jednak ogromna fala wstrząsnęła nie tylko Morzem Śródziemnym, ale swój zasięg miała rozciągnąć aż do Morza Martwego. Te wydarzenia ukształtowały nowy wygląd Santorini i są także związane z mitem zaginięcia rajskiej Atlantydy. Niegdyś wyspa była nazywana Kalliste, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „najpiękniejsza”. Neutralność Santorini i jej szybki rozwój powodowany wymianą handlową wpływał na wysoki komfort życia mieszkańców. Niektóre z teorii właśnie tę wyspę utożsamiają z Atlantydą.

[caption id="attachment_347" align="aligncenter" width="1226"]santorini Santorini, źródło: freeimages.com[/caption]

Santorini dziś

Współcześnie Santorini to jeden z najczęściej obieranych celów podróży. Turystów przyciągają wspaniałe widoki oraz krajobrazy skomponowane jakby wyłącznie z bieli i błękitu, które są skąpane w gorącym, greckim słońcu. Charakterystyczne dla tego miejsca widoki to małe, białe domki wykute w skale, poprzetykane niebieskimi kopułami świątyń. Oprócz tego zaletą regionu jest lokalna kuchnia. Wulkaniczne gleby są bardzo żyzne i nadają się do uprawy wielu warzyw, zwłaszcza słynnych małych pomidorków, z których przygotowuje się tomatokeftedes – rodzaj placków smażonych z dodatkiem ziół i białych bakłażanów. Dobrą sławą cieszą się również winnice. Najchętniej odwiedzane miasta to stolica Fira, oraz położona bardziej na północ malownicza Oia. Fira położona jest na klifie, na samym środku wyspy. Znajduje się tam Stary Port, z którego wypływają statki wycieczkowe. Oia to miasto marynarzy i kapitanów statków. Zobaczymy tam kościół św. Mikołaja, patrona rybaków, kościół Panagia Platsani oraz słynny wiatrak. Miejscowość ta sprzyja raczej aktywnej turystyce i zwiedzaniu; dla amatorów plaż nie będzie to dobry wybór, ponieważ plaża w Oia jest mała i nieco zaniedbana. Miasta i miasteczka na wyspie przygotowane są na przyjęcie turystów – liczne hotele i tawerny zapraszają do odwiedzin. Pewien kryzys i zamęt wywołało na wyspie trzęsienie ziemi w 1956r., podczas którego zginęło 80 osób. Mieszkańcy wyspy otrzymali od władz możliwość wyprowadzki i osiedlenia się w innym miejscu, z czego jednak nie skorzystali. Odbudowano zniszczone miasta i powrócono do statecznego trybu życia i ponownie zachęcano turystów do odwiedzin. Dziś sytuacja na wyspie jest stabilna, a turystyka stanowi główne źródło utrzymania dla mieszkańców. Santorini pozwala na konfrontację człowieka z pięknym światem natury, który dziś jest oswojony i wyciszony, dawniej jednak budził przerażenie, strach i siał zniszczenie.

[caption id="attachment_348" align="aligncenter" width="1226"]Santorini Santorini, źródło: freeimages.com[/caption]