Zakynthos

Zakynthos – mityczna wyspa

Zakynthos to trzecia co do wielkości wyspa grecka, położona na obszarze Morza Jońskiego. Swoja nazwę zawdzięcza synowi mitycznego króla Arkadii, Dardanosa. O wyspie wspominał już w swoich dziełach Homer – miała ona wchodzić w skład państwa Odyseusza. Na Zakynthos dostać można się drogą lotniczą – wiele tanich linii lotniczych oferuje przeloty w te strony, szczególnie w okresie letnim.

zakynthos

Poruszanie się po wyspie okaże się zdecydowanie prostsze po wynajęciu samochodu. Rozbudowana sieć dróg pozwoli sprawnie i szybko zwiedzić każdy zakątek, jak również cieszyć się jazdą po krętych i ciekawych drogach oplatających liczne wzniesienia.

Głównym miastem wyspy, a zarazem jej stolicą jest Zakynthos Town, leżący na wschodzie. Podczas zwiedzania tego uroczego miejsca warto wybrać się na spacer nabrzeżem i obejrzeć wąskie uliczki upstrzone licznymi restauracjami czy kawiarniami. W mieście znajdziemy również liczne galerie raz muzea.

[caption id="attachment_373" align="aligncenter" width="1024"]Zakynthos Zakynthos, źródło: freeimages.com[/caption]

Co warto zobaczyć na Zakynthos?

Jedną z głównych atrakcji wyspy jest Zatoka Wraku Navagio, której zamienną nazwą jest Shipwreck. Można oglądać ją na dwa sposoby: podczas rejsu statkiem lub też z punktu widokowego umieszczonego na szczycie góry. Tym, co urzeka najbardziej jest przede wszystkim błękitne morze oraz białe skały, jednak to zatopiony wrak statku stanowi tu największą atrakcję.

Kolejnym istotnym punktem wycieczki na Zakynthos są Błękitne Groty znajdujące się na Przylądku Skinari. Ich zwiedzanie odbywa się przy pomocy niewielkich stateczków lub łódek (często z przezroczystym dnem, co zapewnia dodatkowe wrażenia).

Wielką atrakcją wyspy są również jej plaże, pokryte białym piaskiem lub niewielkimi kamykami. Liczne zatoki oraz jaskinie dodają uroku i pozwalają w pełni cieszyć się urlopem. Do najchętniej odwiedzanych plaż zaliczyć należy Xigia (obecność podwodnych źródeł siarkowych wpływa pozytywnie na skórę), Gerakas (słynąca z występujących tutaj żółwi Caretta Caretta) oraz plażę Porto Zoro. Na plażach istnieje możliwość wynajęcia leżaków oraz parasoli przeciwsłonecznych.

[caption id="attachment_374" align="aligncenter" width="1200"]Zakynthos Zakynthos, źródło: freeimages.com[/caption]