Wzgórze Akropol – Partenon, Propyleje – duma greckich Aten

Wzgórze Akropol

Akropol to wzgórze, które bez wątpienia można uznać za największą dumę greckich Aten. Jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, a zabytki mieszczące się na terenie tego wzgórza sięgają odległych czasów starożytnych, kiedy to zbudowano w tym miejscu cytadelę. Pierwotne świątynie starożytne, jakie powstawały na terytorium Akropolu niestety dość szybko zostały zniszczone, na szczęście dość szybko wybudowano nowe, których ruiny jeszcze dziś turyści podziwiają. A jest co podziwiać, bo przetrwało naprawdę wiele imponujących obiektów. Prace archeologiczne na wzgórzu ateńskim prowadzone są od 1834 r. i trwają do dziś ? odnajdywane przedmioty trafiają do Muzeum Akropolu. Przyjrzyjmy się temu, jakie najważniejsze zabytki możemy dziś podziwiać, zwiedzając Akropol.

Partenon

źródło: freeimages.com

Partenon

Partenon to z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów znajdujących się na Akropolu. Jednocześnie to największy i najlepiej zachowany tam budynek. W czasach starożytnych była to świątynia poświęcona Atenie Dziewicy. Wykonano ją z białego marmuru. W V wieku świątynię przemieniono w kościół chrześcijański, usuwając z niej wiele cennych rzeźb. Z kolei w XV wieku Partenon stał się meczetem. Atenie był poświęcony jeszcze jeden obiekt ? świątynia Ateny Nike (czyli Ateny Zwycięskiej). To niewielki, marmurowy budynek położony tuż obok Propylejów.

Akropol

źródło: freeimages.com

Propyleje

Propyleje to kolejny ważny obiekt na Akropolu. W czasach starożytnych był to budynek pełniący funkcję bramy prowadzącej do wielkich świątyń. Tę bramę wykonano w całości z marmuru. Warto obejrzeć także Pinakotekę, która w czasach swej świetności składała się z obszernej sali oraz kolumnady umieszczonej w przedsionku. Wnętrze było wyłożone płytkami drewnianymi, marmurowymi oraz gipsowymi, na nich zaś znajdowały się piękne freski i malowidła.

Akropol

źródła:freeimages.com

Będąc w Atenach, po prostu nie można nie zahaczyć o Akropol. Na tym wzgórzu znajduje się dużo więcej starożytnych obiektów, które naprawdę prezentują się bardzo imponująco, zwłaszcza po zmroku, kiedy to Akropolis jest pięknie oświetlone. A będąc już na szczycie wzgórza, warto rzucić okiem na imponującą panoramę całych Aten.

panorama z akropolu

źródło: freeimages.com

admin

Leave a Reply