Santorini Grecja – co zobaczyć, co zwiedzać

Santorini

 

Santorini to grecka wyspa położona na Morzu Egejskim, znana również pod nazwą Santoryn, w starożytności zaś nosiła miano Thira. Wyspa ta ma charakter wulkaniczny i jednocześnie wraz z innymi niewielkimi wysepkami tworzy urokliwy archipelag (archipelag Cykladów), który cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

 

Santorini

Santorini, źródło: freeimages.com

Wyspa Santorini – wraz z innymi tworzącymi archipelag Cykladów – powstała w wyniku zatopienia innej wyspy  Strongili. Thira to największa z pozostałości. Jej współczesna nazwa, czyli Santorini, pochodzi od imienia św. Ireny (Saint Irene).

 

Choć omawiana tu wyspa jest dość niewielka, można wymienić szereg atrakcji turystycznych, które warto tu zobaczyć. Przede wszystkim należy zahaczyć o Oię ? najchętniej odwiedzane miasto tej wyspy. Można tu zobaczyć wiele zabytkowych i bogato zdobionych budynków, które niegdyś należały do samych kapitanów statków i okrętów greckich. Kilkanaście kilometrów od tego miasta leży Fira, czyli stolica Santorini i druga najchętniej odwiedzana miejscowość Santorini. Tam przede wszystkim warto odwiedzić Stary Port, do którego prowadzi kolejka linowa lub bardzo długie schody. Fira to również zachwycające widoki, Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny, Katolicka Katedra Santorynu oraz wiele ciekawych muzeów.

 

santorini

Santorini, źródło: freeimages.com

Miłośnicy biernego odpoczynku z pewnością zachwycą się Czerwoną Plażą, na której znajduje się piasek w kolorze czerwonym (od wulkanicznego żwirku) lub niezwykłą Białą Plażą, na którą można dostać się jedynie za pomocą łódki. Koniecznie trzeba też zobaczyć antyczne ruiny miasta Thery. A to wszystko to jedynie część atrakcji tej greckiej wyspy.

 

santorini

Santorini, źródło: freeimages.com

Więcej o Santorini: grecja.org.pl/santorini

admin

1 comment on “Santorini Grecja – co zobaczyć, co zwiedzać”

Leave a Reply