Sunion – Attyka, Świątynia Posejdona

Sunion

Sunion to jeden z najbardziej malowniczych regionów Grecji. Jest to przylądek położony na południowo-wschodnim wybrzeżu Attyki. Turyści chętnie wybierają ten zakątek z dwóch powodów: po pierwsze, ze względu na niesamowite widoki, po drugie z powodu atrakcyjnych zabytków o charakterze antycznych, wśród których prym wiedzie Świątynia Posejdona, a raczej jej ruiny.

sunion

„Attica 06-13 Sounion 20 Temple of Poseidon” autorstwa A.Savin. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Attica_06-13_Sounion_20_Temple_of_Poseidon.jpg#/media/File:Attica_06-13_Sounion_20_Temple_of_Poseidon.jpg

 

Przylądek Sunion to najlepszy punkt widokowy na Morze Egejskie. Turyści bardzo bardzo chętnie obserwują z niego zachody słońca. Jest to tym bardziej popularne ze względu na to, że muzeum archeologiczne, którego częścią jest cały przylądek, czynne jest właśnie do momentu zachodu słońca. Jednak piękne widoki dostępne na tym zakątku greckim nie ograniczają się jedynie do Morze Egejskiego.

 

Świątynia Posejdona, której ruiny można podziwiać na Przylądku Sunion, powstała w V w. p.n.e., jednak rok 490 p.n.e. przyniósł komplikacje ? zniszczyli ją Persowie, mimo że sama świątynia nie została jeszcze do końca postawiona. Swoje plany Grecy zrealizowali dopiero w 440 r. p.n.e. Dziś z całej świątyni możemy podziwiać jedynie 12 kolumn w stylu doryckim oraz fragmenty doków remontowych. Zachowały się również ruiny muru obronnego okalającego antyczne miasto. Warto wspomnieć także, że na Sunion zachowały się ruiny fundamentów kolejnej świątyni, tym razem poświęconej Atenie.

 

Przylądek Sunion jeszcze w czasach starożytnych służył jako jeden ze strategicznych punktów orientacyjnych wykorzystywanych przez marynarzy, który płynęli do Aten lub Pireusu.

 

admin

Leave a Reply